Dernisáž výstavy za přítomnosti autora 11. 6. 2020 v 17 hodin.
"... každá bytost ve vesmíru je zdrojem vesmíru"Brian Thomas Swimme
Naproti tomu zdroj maleb vychází i z perspektivy intimní, uvažování o vesmíru vnitřním. Duchovní a duševní prostor nazíraný z obou úhlů pohledu Jana Pražana tak vede znovu zpět k úloze člověka ve světě, jako malíře, otce, partnera, spolutvůrce společenství.
Vystavené práce jsou dokumentem a záznamem "učebních, studijních" procesů na pouti života, které se přes všechny dílčí neúspěchy a pády snaží autor aplikovat v "reálném" životě s důvěrou ve správnost cesty.
Narozen roku 1979 v Hradci Králové, nyní žije s rodinou v Pršticích u Brna.
Malbě se věnuje přes dvacet let a za své intelektuální a profesní formování vděčí především guru královehradecké umělecké scény, nedávno zesnulému Milanu Langerovi, konceptuálnímu básníkovi a malíři pop artu, a samozřejmě svému profesorovi Martinu Mainerovi, u něhož ukončil v roce 2012 studium malířství na fakultě výtvarných umění VUT v Brně. V roce 2016 absolovoval též dvouletý akreditovaný kurz Arteterapie u Miroslava Huptycha.
Malba pro něj znamená především tvořivý a duchovní proces, rád se v procesu tvorby doslova „ztratí“. Zkoumání výtvarného média a uchopování reality skrze kreativitu ho dovedlo také ke zkoumání vlastní mysli, jejich vědomých a nevědomých obsahů. S tím se pojí i jeho cesty do Indie a Brazílie.