178

Kulturní a informační služby města Přerova p.o.

Městský dům Přerov

Městský dům Přerov

23. 6. - 2. 9. 2022 Jaroslav Anděl

Slova

SLOVA: SVĚDCI A PACHATELÉ, 18. a 19. 6. 1945

Paměť se předává a udržuje skrze slova a obrazy. Tato výstava přináší obrazy slov svědků a pachatelů jednoho z nejhrůznějších zločinů spáchaných příslušníky československé armády na Karpatských Němcích a Slovácích, kteří se vraceli po skončení války domů na Slovensko. 

Stalo se tak na Švédských šancích u Přerova 18. a 19.6 1945. Paměť je plastická i křehká, protože slova a obrazy lze odstraňovat, skrývat, zatemňovat, pozměňovat a různě interpretovat. Ukazuje to způsob, jakým se doklady a svědectví o masové vraždě na Švédských šancích uchovávaly nebo ničily, jak byla kolektivní a historická paměť tohoto zločinu potlačována, ale také jak se znovu probouzela. Vystavené práce zviditelňují tento proces výtvarnými prostředky, to jest symbolickým způsobem. Jednotlivé obrazy vybírají z výpovědí očitých svědků a pachatelů textové pasáže, často jen jednotlivá slova a slovní spojení, a řadí je do různých souvislostí a konfrontací. Obrazy také využívají různé tonality, světlé a temné tóny, a korespondují tak s proměnlivostí paměti, s jejím zatemňováním, zakrýváním a rozostřováním, nebo naopak s jejím vyjasňováním, odkrýváním a oživováním. Jinými slovy, výstava se snaží představit paměť jedné tragické události jako živoucí příběh, který existuje díky naší účasti.

Jaroslav Anděl
Jaroslav Anděl, 
výtvarník, organizátor výstav, historik umění a pedagog. Působí jako pedagog na Anglo-American University, je konzultantem Rady Evropy pro kulturní dědictví, byl prvním ředitelem Veletržního paláce (1996–1998) a zakládajícím uměleckým ředitelem Centra současného umění DOX (2008–2015). Je autorem mnoha domácích a zahraničních výstav a knih o moderním a současném umění. V posledních letech se zabývá zejména tématem kolektivní paměti a otázkami historických traumat.

23.6.2022 8:46:48 | přečteno 121x | KIS města Přerova
 
Mapa webu
load