256

Kulturní a informační služby města Přerova p.o.

Městský dům Přerov

Městský dům Přerov

22. 1. - 13. 3. 2020: Letecká bitva nad Přerovskem

Letecká bitva

75. výročí zahájení strategické bitvy o benzín.

Největší letecká bitva mezi 15. leteckou armádou USAAF a německou Luftwafe  JG 300 se odehrála nad Přerovskem 17. 12. 1944.  Výstava přibližuje podrobnosti této významné události - strategická bitva o benzín a její první oběti na Přerovsku. Návštěvníci se mohou seznámit s archeologický průzkumem a jeho nálezy při mapování průběhu bitvy a vzpomínkami přímých účastníků. Vernisáž ve středu 22. ledna v 17 hodin. 

Návštěvníci výstavy se mohou přihlásit do slosování a vyhrát vyhlídkový let nad Přerovskem, který zajišťuje  firma Letecká škola Petr Navrátil Přerov. Losování za přítomnosti  TV Přerov bude po ukončení výstavy a výherní číslo bude zveřejněno ve vysílání TV Přerov, v  regionálním tisku a ve Výstavní síni Pasáž. 

ikona souboruPlakát k výstavě

V roce 1944 události spěly k porážce Německa, o čemž se mohli poprvé přesvědčit na vlastní oči občané okupovaného protektorátu, když v čím dál větší míře pozorovali přelety amerických bombardérů vysoko nad svými domovy. 

Aktivitu spojeneckého letectva nad naším územím umožnila invaze do fašistické Itálie, na jejíž půdě mohly posléze vzniknout letecké základny těžkých bombardérů americké 15. letecké armády. Hlavním úkolem spojeneckých bombardérů se stalo ničení německých závodů na výrobu letadel, gumáren, zbrojovek a zejména rafinerie syntetického benzínu, jež se nacházely hlavně v Blechhammeru a Odertalu v Horním Slezsku. Přístupové trasy k těmto cílům vedly nad Moravou, jejíž obyvatelé se od počátku července stali svědky mohutné bombardovací ofenzivy – bitvy o „benzin“.

Bombardéry ovšem nesměřovaly jen k hornoslezským cílům, protože jejich posádky měly pro případ špatné viditelnosti nad primárním cílem, určeny cíle sekundární. Mezi něž patřily podniky válečného průmyslu v různých moravských městech, a to včetně Přerova, který zakusil hrůzu bombardování 20. listopadu 1944. 

O necelý měsíc později, v neděli 17. prosince se nad regionem odehrála do té doby největší letecká bitva války. K náletu na rafinerie v Horním Slezsku odstartovalo 527 těžkých čtyřmotorových bombardérů B-24 Liberator a B-17G Flying Fortress, doprovázených 300 stíhačkami P-38 Lighting a P-51 Mustang. Proti bombardérům vzlétla stovka německých stíhaček FW-190A a Bf-109G, které na ně zaútočily v prostoru jihozápadně od Přerova.  Ve vzdušných soubojích pak Němci sestřelili 22 bombardérů, přičemž tři z nich se zřítily u Kokor, Rokytnice a Troubek, a také 6 stíhačů, z nichž se jeden zřítil u Vinar. Německé ztráty činily 30 sestřelených a 20 těžce poškozených strojů, z nichž jeden dopadl na pomezí obcí Želatovice, Tučín a Podolí. Během „bitvy o benzín“ americká 15. letecká armáda svrhla na vybrané cíle přes 300 tisíc tun bomb, přičemž zničila polovinu všech německých kapacit na výrobu pohonných hmot, vyřadila z provozu podstatnou část továren na stíhací letouny a narušila dopravní systém v okupované Evropě.

Vyhodnocení výstavy

Celkem bylo vystaveno 52 předmětů – z toho 21 nalezených  archeologickým průzkumem,  31 ks ze sbírek soukromých sběratelů (Jan Hlavačka, Vladimír Koš, Jaroslav Schon) Muzea městyse Suchdol nad Odrou a muzea Komenského Přerov,  32 listů soudobých dokumentů a originálních osobních předmětů, 13 velkoplošných bannerů, 10 ilustrativních kreseb letounů  (Zdeněk Macháček).

Animace vzdušných soubojů ruských, amerických a  německých letců (Martin Chytka).

Autoři: Ing. Dušan Krpec, Ing. Alois Morkus.

Kurátorka: Marta Jandová.

Výstavu navštívilo rekordních 1390 návštěvníků. Do návštěvní knihy zapsalo vesměs kladné hodnocení 132 návštěvníků.


Výsledky losování o  vyhlídkový let nad Přerovskem

Poslední den výstavy bylo v náhradních prostorách provedeno slosování návštěvníků o vyhlídkový let nad Přerovskem, který darovala:  Letecká škola Petr Navrátil Přerov.

Vítěz: los číslo 36

Náhradníci: 2.114, 3. 133, 4. 132, 5.90, 6. 147, 7. 92, 8. 94, 9. 145, 10. 74.

Podle propozic bylo vylosováno 9 náhradníků pro případ, že by vítěz cenu nevyzvedl.

Informace o losování naleznete na následujících místech: vývěska informační centra Přerov nám. TGM, výstavní síň Pasáž, Přerovské listy, zpravodaj Muzea Komenského, Deník, Přerovská internetová televize, Televize Přerov vývěsky Svazu letců a další.

Vyzvednutí poukazu si výherce dohodne na tel. čísle pana Ing. Morkuse: 603 494 263. Tam by měl dostat informaci kdy a kde dostane poukaz k letu a dohodne si také termín.


Letecká bitva

Výsledky losování

Výsledky losování

 
Výsledky losování

Výsledky losování

 
Výsledky losování

Výsledky losování

 
 
20.1.2020 14:23:05 - aktualizováno 20.3.2020 10:11:37 | přečteno 822x | KIS města Přerova
 
Mapa webu
load