Po delší době Vás srdečně zveme na vernisáž nové výstavy, která se uskuteční ve čtvrtek 10. února v 17 hodin ve Výstavní síni Pasáž. Hudební doprovod skupina Rabussa. Jan Hovora byl tak trochu skrytý regionální malíř z Lipníka nad Bečvou a tato výstava je uspořádána po 45 letech od jeho poslední výstavy.
Malíř Jan Hovora se narodil dne 30. ledna 1900 v Lipníku nad Bečvou v Hrnčířské ulici, ve velmi chudé dělnické rodině. Vyrůstal pouze s matkou, která pocházela z Beňova u Přerova. Původně se vyučil u Antonína Malíka malířem pokojů a natěračem.
Láska k barvám a vrozené nadání ho však postupně přivedlo k umělecké činnosti. Začal malovat obrazy, většinou olejomalby, později akvarely, lepty, dřevoryty a již v roce 1928 vystavoval svá díla v Brně, kde se stal členem Syndikátu výtvarných umělců spolku „Aleš“. Po válce vystavoval své obrazy v Ostravě, kritika zde v denním tisku zvlášť ocenila díla s dělnickou tématikou (např. obraz „Asfaltéři“), což bylo na tehdejší dobu neobvyklé. V květnu 1946 vystavoval na kolektivní výstavě Člověk a práce v Pavilonu Myslbek v Praze.
Trvale se také zapsal jako dovedný restaurátor starých fresek. Tuto jeho práci můžeme uvidět v interiéru kostela v Mošnově u Příbora a ve Svratce na Vysočině. Těsně po skončení druhé světové války restauroval interiéry zámku v Kroměříži. V Novém slovníku československých výtvarných umělců dr. P. Tomana, je uváděn jako autor obrazu hlavního oltáře kostela v Holasovicích ( Kreuzendorf) ve Slezsku. Také lipenskou radnici nad vedlejším venkovním vchodem zdobí jeho sgrafito - přemyslovský znak města. Je autorem návrhu krásného pomníku americkému letci Cpl. Martinu Zeberskymu na hřbitově v Lipníku. V r. 1946 vytvořil na místní faře nástropní malbu s názvem “Slovo Boží je Zákon a Světlo”.
Jan Hovora byl povahy citlivé, uzavřené a neobyčejně skromné. Se svým uměním se nikdy nechlubil.
Jako lipenský rodák si zamiloval své město a jeho krásné okolí Moravské brány. Proto tolik obrazů věnoval zdejším starým zákoutím, uličkám osvětleným plynovými lampami, středověkým hradebním baštám apod. Z okolí Lipníka rád maloval Helfštýn, melancholická zátiší a slepá ramena řeky Bečvy a jeho zamilovaným místem byl starý splav.
Drobné kulturně historické objekty, jako kapličky, různé cenné sochy zvěčnil v sérii krásných dřevorytů. Několikrát maloval interiér lipenského barokního kostela sv. F. Serafinského, vedle něhož měl v bývalém klášteře svůj ateliér.
Mezi jeho pozdější práce počítáme asi deset obrazů z Vysokých Tater.
Malba Hovorových obrazů je solidní, malovaná s citem a jeho obrazy jsou cenným historickým dokumentem paměti města a krajiny. Celé jeho dílo se odhaduje asi na sto obrazů.
Malíř Jan Hovora zemřel dne 31. května 1956.