258

Kulturní a informační služby města Přerova p.o.

Městský dům Přerov

Městský dům Přerov

Přerov – příběh staré cesty: 18.12.2013 - 28.3.2014

P1080086

Výstava „Přerov – příběh staré cesty“ nabízí jednoduchý a srozumitelný výběr událostí, které úzce souvisí s polohou našeho města na křižovatce důležitých cest. Výstava je přizpůsobena všem věkovým kategoriím návštěvníků. Děti zde mohou posoudit, jak by vypadal ve skutečné velikosti mamut z jejich oblíbených kreslených filmů nebo středověký rytíř, který na svém koni bojoval pod přerovskými hradbami v časech slavného českého krále Přemysla Otakara II. V této souvislosti si děti také mohou vyzkoušet drátěnou košili a jak dobře, či nedobře je vidět z rytířské přilby.

Výstava „Přerov – příběh staré cesty“ začíná mamuty a jejich každoročním putováním za pastvinami. Na předmostenském návrší se usadili jejich lovci a blízko brodu číhali na svou oblíbenou kořist. Tak začal příběh staré cesty, která koridorem Moravské brány spojila sever Evropy s jejím jihem a v místě dnešního Přerova překračovala řeku Bečvu. Tudy se přepravoval jantar z Baltu do starověkého Říma, tudy přišli Slované a založili Velkomoravskou říši.

Na Horním náměstí byl postaven hrad a stal se součástí hradské soustavy, která chránila východní hranice mladého přemyslovského státu. V roce 1253 se pod tímto hradem bojovalo a český král Přemysl Otakar II. povýšil za věrnost a statečnost Přerovanů jejich trhovou ves na královské město. A krátce po té byl přes řeku Bečvu postaven první dřevěný most.

Zajímavým zjištěním může být i skutečnost, že současný archeologický výzkum zdaleka jen nepřináší odpovědi na otázky, které si kladou generace historiků, ale spíš zcela zásadně mění jejich představy o podobě starého Přerova.

Přerov   příběh staré cesty

21.2.2014 11:34:06 - aktualizováno 26.3.2014 12:49:49 | přečteno 688x | KIS města Přerova
 
Mapa webu
load