Výstava „Přerov – příběh staré cesty“ nabízí jednoduchý a srozumitelný výběr událostí, které úzce souvisí s polohou našeho města na křižovatce důležitých cest. Výstava je přizpůsobena všem věkovým kategoriím návštěvníků. Děti zde mohou posoudit, jak by vypadal ve skutečné velikosti mamut z jejich oblíbených kreslených filmů nebo středověký rytíř, který na svém koni bojoval pod přerovskými hradbami v časech slavného českého krále Přemysla Otakara II. V této souvislosti si děti také mohou vyzkoušet drátěnou košili a jak dobře, či nedobře je vidět z rytířské přilby.
Výstava „Přerov – příběh staré cesty“ začíná mamuty a jejich každoročním putováním za pastvinami. Na předmostenském návrší se usadili jejich lovci a blízko brodu číhali na svou oblíbenou kořist. Tak začal příběh staré cesty, která koridorem Moravské brány spojila sever Evropy s jejím jihem a v místě dnešního Přerova překračovala řeku Bečvu. Tudy se přepravoval jantar z Baltu do starověkého Říma, tudy přišli Slované a založili Velkomoravskou říši.
Na Horním náměstí byl postaven hrad a stal se součástí hradské soustavy, která chránila východní hranice mladého přemyslovského státu. V roce 1253 se pod tímto hradem bojovalo a český král Přemysl Otakar II. povýšil za věrnost a statečnost Přerovanů jejich trhovou ves na královské město. A krátce po té byl přes řeku Bečvu postaven první dřevěný most.
Zajímavým zjištěním může být i skutečnost, že současný archeologický výzkum zdaleka jen nepřináší odpovědi na otázky, které si kladou generace historiků, ale spíš zcela zásadně mění jejich představy o podobě starého Přerova.