Výstava fotografií Martina Blaťáka
PRODLOUŽENO do 28.8.2015
Jmenuji se Martin Blaťák, je mi 25 let a jsem z Přerova, kde jsem vystudoval osmileté gymnázium s jazykovým zaměřením. Po maturitě jsem pokračoval v Hradci Králové v bakalářském studiu, v oboru Cizí jazyky pro cestovní ruch – AJ, FJ. V roce 2014 jsem pracoval jako stevard lůžkových a lehátkových vozů na mezinárodních nočních vlacích z Prahy do několika zahraničních destinací. Nyní jsem opět „na plný úvazek“ studentem navazujícího magisterského studia Masarykovy univerzity v Brně, kde jsem si zvolil pro mé další pokračování ve studiu francouzštinu.
Cestování patří od dětství k mým koníčkům. Poprvé jsem byl v Itálii na dovolené s rodinou už ve čtyřech letech. Ta se stala mou nejoblíbenější zemí pro letní dovolenou u moře. I přes množství cest, které jsem už do Itálie podnikl, ať už s rodinou nebo přáteli, vždycky mi ukáže něco nového. A Benátky tomu nejsou výjimkou. Přestože jsem je navštívil několikrát, vždy to bylo v létě a při cestě dál na jih k moři. Letos jsem si cestu do Benátek naplánoval na dobu konání proslulého karnevalu, kde se mi podařilo nafotit pestrobarevné masky, které můžete vidět na některých fotografiích této výstavy.
Cesty podnikám především vlakem, protože je to pro mě pohodlný dopravní prostředek. Během cesty si mohu číst a odpočinout, nemusím se soustředit na řízení. Pokud budete chtít cestovat vlakem do Benátek, mohu vám doporučit akční nabídky ČD a ÖBB. Cesta jedním směrem s přestupem ve Vídni může vyjít jen na 38€.
Návštěvníkům výstavy přeji příjemný zážitek. Pokud budou mít zájem, mohou si fotografie zakoupit.
Martin Blaťák
Severoitalské Benátky jsou světově proslulé díky své, pro mnohé turisty nepřehledné, změti uliček, kanálů, mostů, ostrovů a nejrůznějších zákoutí. Pokud se sem budete chtít vydat, vezměte si s sebou kvalitního turistického průvodce a hned po příjezdu si v informační kanceláři vyzvedněte plán města. Sice se i s ním možná v Benátkách zamotáte, ale to je přesně to, co k Benátkám prostě patří.
Benátky leží v srdci tzv. Benátské laguny na více jak stovce ostrovů a ostrůvků, které spojuje více než 400 mostů, klenoucích se přes sto osmdesát vodních cest a kanálů. Nejdůležitější dopravní tepnou města je Canal Grande, tedy Velký kanál, který se v délce 3,8 km esovitě vine celým městem. Přes něj se uprostřed města klene honosný most Ponte Rialto. Na jihovýchodním okraji historického jádra města se nachází největší benátské náměstí Piazza San Marco, náměstí sv. Marka. Na něm naleznete stejně pojmenovanou baziliku, naproti níž stojí téměř sto metrů vysoká Campanile di San Marco (zvonice sv. Marka). V sousedství stojí Palazzo Ducale, Dóžecí palác, který byl po staletí sídlem dóžat, vládců Benátek. Jestliže z náměstí dojdete až ke břehu laguny, naskytne se vám pohled na protilehlý ostrov San Giorgio Maggiore a pokud budete pozorní, všimnete si podoby mezi zvonicí sv. Marka a tou na tomto ostrově. Jihozápadním směrem spatříte snad nejkrásnější benátský kostel – baziliku Santa Maria Della Salute, kterou poznáte podle jejích ohromných bílých kupolí.
Historie Benátek se začala psát v roce 421, kdy byly pravděpodobně založeny. Roku 697 byl do vedení města zvolen první dóže. V roce 828 sem byly převezeny ostatky evangelisty Marka z Alexandrie a ten se stal patronem Benátek. V dalších stoletích se Benátky staly bohatým kupeckým městem a začaly ovládat obchod ve Středomoří. V roce 1797 vzal Napoleon Bonaparte Benátkám jejich nezávislost a donutil dóžete k abdikaci. Roku 1815 připadly Rakousku a teprve později se staly součástí Itálie. R. 1987 byly Benátky zapsány na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.