0

Kulturní a informační služby města Přerova p.o.

Městský dům Přerov

Městský dům Přerov

Jiří Slíva - Jam session: 23. 10. - 27.11. 2015

jiri sliva prerov pozvanka web

Výstava grafiky známého českého výtvarníka, básníka a humoristy. 

V polovině právě probíhajícího jazzového festivalu si v Přerově přijdou na své i příznivci výtvarného umění. V tvorbě výtvarníka Jiřího Slívy je častým tématem hudba a hlavně ta jazzová. Ovšem humor, ten je na prvním místě. 

Vernisáž za účasti autora 23.10. v 17 hodin

Poměrně rozsáhlou kolekci grafiky Jiřího Slívy nabídne právě připravovaná výstava. Na vernisáži se úvodního slova ujme Aleš Benda a o hudební doprovod se postará sám autor. Dobrá příležitost, vyrazit na večerní festivalový koncert o něco dřív a zastavit se v Pasáži. Nenechte si ujít milou příležitost osobního setkání s autorem. 


Jiří Slíva

Plzeňský rodák Jiří Slíva (narozen 4. července 1947) studoval ve svém rodišti hutnickou průmyslovku a už během studií začal vystupovat jako bubeník ve školní kapele Spiders. Tady začal psát své první písničky. Ve Spiders působil v letech 1962 – 1964. V polovině šedesátých let přesídlil do Prahy, kde studoval Vysokou školu ekonomickou na fakultě ekonomiky průmyslu.  

Ale i během vysokoškolských studií pokračoval v dráze amatérského hudebníka. Hrál ve školním kvintetu, působil ve skupině Spirála a hostoval v hudebním triu Petra Skoumala a Jana Vodňanského v Činoherním klubu (1971 – 1972). Po absolutoriu a získání inženýrského titulu pracoval osm let jako sociolog a futurolog v Sociologisném ústavu ČSAV. V roce 1979 se vydal na dráhu karikaturisty ilustrátora a grafika na volné noze. A hned o rok později začal působit (ne jako bubeník, ale jako kytarista!) se svými kolegy - výtvarníky v přátelském hudebním uskupení Grafičanka.

Kreslí odmalička. Vyrůstal totiž v rodině, kde otec rád a dobře kreslil, maminka zase hezky zpívala. Oba měli rádi legraci a humor, takže kromě kreslení a muziky dali svému synovi do vínku i humorný nadhled nad světem, ve kterém žijeme. 

První novinovou kresbu uveřejnil Jiří Slíva v roce 1972, dnes má na kontě více než stovku knížek, které ilustroval, a k tomu přes desítku autorských knih kresleného humoru. Vyšly nejen u nás, ale také v Německu, Švýcarsku, ve Francii a ve Spojených státech. Kreslil pro tak prestižní deníky a časopisy, jakými jsou Die Zeit, Die Welt, Stern, The Wall Street Journal, Nebelspalter, The New York Times, Los Angeles Times či Playboy.  

Vystavoval bezmála po celém světě. Kromě domova také třeba v Curychu, Luganu, Sofii, Varšavě, Budapešti, Hamburku, Římě, Antverpách, Havaně, New Yorku, Ottawě a v Tel Avivu. 

Rozhovor s Jiřím Slívou: Umělec Jiří Slíva tíhl k humoru již v dětstvíJiří Slíva foto, obrázek se otevře v novém okně

 

16.10.2015 16:17:03 - aktualizováno 20.11.2015 9:19:42 | přečteno 311x | KIS města Přerova
 
Mapa webu
load