0

Kulturní a informační služby města Přerova p.o.

Městský dům Přerov

Městský dům Přerov

Století Přerovska ve výtvarném umění II. část 1968 - 2018

Stoleti Prerovska II

Druhá polovina stoleté republiky v obrazech, keramických a kovaných plastikách, dřevořezbách i moderních plechových skulpturách bude obdobím, jehož umění přiblíží návštěvníkům Galerie města Přerova na Horním náměstí a Výstavní síň Pasáž v Kratochvilově ulici během října a listopadu.

Rozsáhlý výstavní projekt, vzdávající hold výtvarnému umění Přerovska od vzniku Československé republiky po současnost, připravily  v rámci projektu 100letá Republika obě galerie společně. Po jarní I. části výstavy, která prezentovala léta 1918-1968, se ve čtvrtek 4. října otevře milovníkům umění část II., přibližující významná umělecká díla od roku 1968 po současnost.   

  • Termín výstavy: 4. 10. – 16. 11. 2018
  • Vernisáž: čtvrtek 4. 10. v 17 hodin
  • ikona souboruPlakát

„Některé výtvarné práce nebudou návštěvníkům neznámé, protože například Markulčekovo, Chmelařovo nebo Krátkého dílo jsme již prezentovali při výročních příležitostech malířů poměrně souhrnně. Nelze je ale nezařadit znovu, jsou to právě věhlasná příjmení přerovských mistrů, která dotvářejí ucelenou mozaiku děl, vystihujících dotčené období,“ vysvětlila vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová. Jak doplnila, na rozdíl od první části výstavy, která se zásadně opírala o depozitáře Muzea Komenského v Přerově,  budou nyní obě galerie čerpat převážně ze soukromých sbírek. „Bez muzejní  zápůjčky se však ani nyní neobejdeme,“ vyzdvihla spolupráci s Muzeem Galová.

Obě galerie společně vystaví díla  Stanislava Krátkého, Dany Hlobilové, Evy Siblíkové - Chmelařové, Jana Chmelaře, Věry Kotasové, Pavla Kotase, Milana Dobeše, Danuše Mazurové, Petra Markulčeka, Heleny Hurtové, Jiřího Ryšavého, Dagmar Hajdy, Miroslava Straky, Jiřího Jurdy ml. i st.  a dalších.

„Na výstavě dostane prostor i nejmladší generace přerovských umělců. Někteří v Přerově již nežijí ani nevystavují, tak věřím, že pro návštěvníky to bude příjemné překvapení, seznámit se s jejich tvorbou. Za všechny mohu jmenovat Vendulu Chalánkovou, Barboru Botkovou, Pavlu Voborník Kačírkovou nebo Dana Trantinu,“ řekla vedoucí Výstavní síně Pasáž Marta Jandová.

Obě rovnocenné části výstavy budou zároveň k vidění ve Výstavní síni Pasáž i v Galerii města Přerova, a tak jakmile návštěvníci vstřebají dojmy v jednom kulturním stánku, mohou se volně přesunout do druhého. Vernisáž je naplánována na čtvrtek 4. října v 17 hodin ve Výstavní síni Pasáž a od 18.30 hodin budou mít zájemci možnost prohlídky i v galerii na Horním náměstí. Obě expozice shodně potrvají do 16. listopadu. 
2.10.2018 11:32:12 - aktualizováno 2.10.2018 11:40:17 | přečteno 349x | KIS města Přerova
 
Mapa webu
load