0

Kulturní a informační služby města Přerova p.o.

Městský dům Přerov

Městský dům Přerov

26. 9. 2019 - 8. 11. 2019: Umělci čistého srdce

Umělci čistého srdce

26. září v 17 hodin bude v Pasáži zahájena ojedinělá výstava s názvem Umělci čistého srdce (díla autorů marginálního umění ze sbírky Pavla Konečného)

Pavel Konečný je sběratel naivního, lidového a umění art brut od začátku 70. let. Jeho sbírka zahrnuje stovky děl od autorů z Moravy, Čech, Slovenska nebo Itálie. 

Na výstavě bude celkem zastoupeno 40 spontánních tvůrců. Návštěvníci uvidí jak díla již známých autorů (Zemánková, Marková, Semerák, Wertheimer, Schmidtová) etablovaných i na evropské úrovni, tak díla neznámých nebo méně známých tvůrců (Mráček, Diviš, Skalická, Frélich, Kurfürst aj.), kteří třeba ještě vůbec nevystavovali nebo jen sporadicky.


Sběratel Pavel Konečný (1949)

Pavel Konečnýse narodil v Holici u Olomouce. Na přelomu 60. a 70. let vystudoval filozofickou fakultu Univerzity Palackého, poté působil jako vedoucí a dramaturg Divadla hudby v Olomouci a byl ředitelem územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu tamtéž. 

Od 70. let se zajímá o umění autodidaktů, jejichž autentické výtvarné projevy sbírá. Výběr z jeho rozsáhlé sbírky byl představen například v Muzeu umění v Olomouci, Muzeu Montanelli v Praze nebo v Galerii insitního umění SNG v Pezinku a v Galerii umelcov Spiša na Slovensku. Jednotlivá díla z tohoto souboru, čítajícího okolo pěti set děl, bývají pravidelnou součástí významných souborných výstav art brut jako zápůjčky. 

Mimo to pravidelně organizuje výstavy spontánních autorů, vydává ediční řadu Marginálie, občas publikuje v periodicích jako je A2, Art & Antiques nebo Krok a každoročně v Olomouci pořádá filmovou přehlídku Art brut film. Je členem pražského sdružení ABCD pro poznávání a prezentaci art brut a také mezinárodní organizace European Outsider Art Association (EOA). 

V poslední době se vedle mapování tvorby spontánních umělců v Čechách a na Slovensku zaměřuje na dokumentování okrajových environmentálních jevů výtvarného umění v Itálii a Chorvatsku.


20.9.2019 13:57:12 - aktualizováno 20.9.2019 14:02:46 | přečteno 534x | KIS města Přerova
 
Mapa webu
load